SIEMACHA

Tworzymy otwarte, zasobne i uczące się społeczności oparte na wolnym wyborze, szczerym dialogu i poszanowaniu zasad.


Przejdź do siemacha.org.pl

lub wybierz obszar, który Cię interesuje
TERAPIA
Siemacha Bar
Cyberiada - w 40 światów dookoła jutra
To już trzecia edycja wakacyjnych warsztatów teatralnych „Lato w teatrze”, która odbywa się w krakowskim Teatrze Bagatela. W dniach 30 czerwca-13 lipca 2014 r. młodzież z SIEMACHY pracowała pod opieką artystów nad spektaklem "Cyberiada”. 
Tegoroczne warsztaty prowadzili: Dariusz Starczewski, Małgorzata Haduch, Artur Sędzilarz, Urszula Czernicka i Łukasz Drewniak. Uczestnicy projektu sami stworzyli tekst, oprawę muzyczną, plastyczną, videoprojekcje oraz zajęli się promocją spektaklu, by w dniach 12 i 13 lipca 2014 r. o godz. 17.00 na Scenie na Sarego 7 stanąć na scenie w świetle reflektorów i zaprezentować swoją wizję przyszłości zaproszonym na pokazy widzami.

Młodzież ze Stowarzyszenia SIEMACHA sama wybrała w tym roku tematy, które są dla niej ważne i którymi chciałaby się zająć podczas warsztatów „Lato w teatrze”.  Jako temat przewodni wybraliśmy: wizje przyszłości – świat za 100 lat. Chcemy przyjrzeć się światu realnemu i wirtualnemu, a jednocześnie w laboratoryjnych warunkach sceny postawić znak równości między tymi światami i sprawdzić dokąd nas to może zaprowadzić.

Rama science fiction pozwoli nam zarówno na krytyczne spojrzenie na to jak żyjemy tu i teraz, jak również na projekcje możliwych – lepszych i gorszych – światów, a tym samym na analizę innych tematów proponowanych przez młodzież z SIEMACHY: konflikty międzypokoleniowe (modele rodziny), uzależnienia (od elektroniki, Internetu, jedzenia, zakupów, kreowania własnego wizerunku), brak porozumienia w świecie Internetu, komunikatorów, sieci. Już dzisiaj wymyślamy siebie na nowo tyle razy, ile zapragniemy. Czy będziemy więc w przyszłości dla siebie i dla innych w ogóle uchwytni? Coraz radykalniej poprawiamy kondycję ludzkiego życia używając protez, poddając się przeszczepom albo wszczepieniu choćby rozrusznika serca. Smartfon staje się przedłużeniem naszej dłoni i zapasową pamięcią. Nieodwracalnie przekraczamy granice między tym kim był człowiek i czym była maszyna. Kim więc będziemy? Chcemy jako twórcy i organizatorzy wraz z młodzieżą pochylić się nad materiałem literackim, teatralnym, kulturowym, który będzie narzędziem rozpoznawania naszego świata i jego futurologicznych projekcji.

„Lato w teatrze” jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 roku. Realizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatralne półkolonie i warsztaty odbywają się między 28 czerwca a 31 sierpnia 2014 roku w dwudziestu ośmiu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze, domu kultury bądź przestrzeni miejskiej. 

Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się  doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa i Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Więcej informacji na www.lwt.bagatela.pl

Tytuł prezentacji i termin:
„Cyberiada”
12 i 13 lipca, godz. 17:00, Scena na Sarego 7
20 i 21 września, Scena na Sarego 7