SIEMACHA

Tworzymy otwarte, zasobne i uczące się społeczności oparte na wolnym wyborze, szczerym dialogu i poszanowaniu zasad.


Przejdź do siemacha.org.pl

lub wybierz obszar, który Cię interesuje
TERAPIA
Siemacha Bar

SIEMACHA jedzie na Dakar

SIEMACHA na Dakarze! Karol i Dominik, dwóch wychowanków Stowarzyszenia z Kielc i Tarnowa, towarzyszyło Rafałowi Sonikowi na drodze do obrony tytułu najlepszego quadowca Dakaru. Poza startem i metą rajdu chłopcy zwiedzili Argentynę, poznali jej kulturę, zwyczaje i kuchnię, a także przyglądali się codziennemu życiu rówieśników z Ameryki Południowej.


Rywalizacja Dakaru wystartowała 3 stycznia 2016 r. z Buenos Aires. Siemachowcy wzięli udział w ceremonii startu w centrum argentyńskiej stolicy. Później przyglądali się życiu na rajdowym biwaku i wysiłekom rywalizujących motocyklistów, quadowców, kierowców samochodów i ciężarówek podczas rajdu. Karol i Dominik wraz z opiekunem - Mariuszem Hornowskim zwiedzali kraj tanga i Diego Maradony, próbowali lokalnej kuchni, poznawali kulturę i historię. Odwiedzili słynny, polski ośrodek misyjny „Maciaszkowo”, znajdujący się nieopodal Buenos Aires, który zawsze przed startem Rajdu Dakar odwiedza Rafał Sonik. Tegoroczny rajd niestety okazał się dla naszego quadowca pechowy, ale Sonik TEAM i wychowankowie SIEMACHY pozostali w Argentynie do końca Rajdu, aby kibicować pozostałym na trasie Polakom.
 
Rafał Sonik, sportowiec i filantrop jest związany z SIEMACHĄ od ponad 20 lat. Młodzi ludzie dopingują sportowca podczas startów w Rajdzie Dakar i Pucharze Świata - nagrywają filmy, relacjonują wydarzenia, piszą teksty piosenek i kibicują rywalizacji Polaka w najodleglejszych rejonach świata. Historia wspólnych startów SIEMACHY i Rafała Sonika w Dakarze to  nie tylko wsparcie młodych kibiców z placówek SIEMACHA Spot, lecz także wizyta ks. Andrzeja Augustyńskiego w Argentynie w 2014 r. Rafał Sonik jest Członkiem Honorowym Stowarzyszenia SIEMACHA związanym z jego działalnością od 1993 roku. Współtwórca prekursorskiego projektu "SIEMACHA w galeriach handlowych" wybudował i udostępnił młodym ludziom nowoczesny obiekt w Tarnowie - pierwszy tego typu ośrodek w skali globalnej, który nie tylko zapoczątkował projekt "SIEMACHA w galeriach handlowych", ale też spowodował zmiany w podejściu właścicieli nowoczesnych centrów handlowych do funkcji społecznych pojawiających się na ich terenie. 
 
Rajd Dakar to największe wyzwanie w świecie sportów motorowych i jedno z największych z jakim człowiek w ogóle może się zmierzyć. To dwa tygodnie zmagań nie tyle z rywalami, co własnymi słabościami, kryzysami, potwornym zmęczeniem, nieprzyjaznym terenem i nieprzewidywalną pogodą. Zawodnicy, ale również towarzyszące im zespoły pokonują w ciągu dwóch tygodni około dziesięć tysięcy kilometrów. Przecinając Amerykę Południową od Atlantyku po Pacyfik przejeżdżają przez andyjskie przełęcze położone na wysokości niemal 5000 m n.p.m. Muszą radzić sobie zarówno z różnicą wysokości, jak i temperatur, które nie raz sięgają 45 stopni w cieniu. Cieniu, którego nie sposób znaleźć na ciągnących się po horyzonty argentyńskich pustkowiach.
Od 1 do 16 stycznia 2016 r. wychowankowie SIEMACHY relacjonowali zmagania na trasie Rajdu Dakar z Argentyny za pomocą bloga, fotorelacji oraz krótkich filmów dystrybuowanych w social media.

Zapraszamy do poznania ich przygód 

www.siemachanadakarze.blog.pl


SIEMACHA jedzie na Dakar