SIEMACHA

Tworzymy otwarte, zasobne i uczące się społeczności oparte na wolnym wyborze, szczerym dialogu i poszanowaniu zasad.


Przejdź do siemacha.org.pl

lub wybierz obszar, który Cię interesuje
TERAPIA
Siemacha Bar
Dobrze spakowani
Pod hasłem „Plecak lidera” w dniach 29.09.-1.10. odbyła się w Odporyszowie Rada Liderów. O tym, co każdy lider powinien spakować do swojego plecaka, piszemy poniżej.

Po pierwsze „plecak lidera” powinien być dość spory, by pomieścić cechy, dzięki którym każdy przywódca poradzi sobie z doświadczeniami i wyzwaniami, jakie spotka na swojej drodze. Po drugie winien być uszyty z bardzo mocnego materiału. Cechy lidera są bowiem nieprzeciętnej wagi.

I tak w pierwszej kolejności na spód plecaka kładziemy chara​kter. Uwaga! Możemy z początku mieć trudności ze złożeniem charakteru w równą kosteczkę. Charakter jest bowiem wieloelementowy, składa się nań uczciwośćintegralnośćsamodyscyplinachęć uczenia sięniezawodnośćwytrwałośćsumienność i etyka pracy.

Dalej pakujemy pozytywną postawę. Lider winien zarażać entuzjazmem, motywować do pracy, mądrze zachęcać do podejmowania nowych inicjatyw. W następnej kolejności do plecaka wkładamy pewność siebie, rozumianą jako mądrą świadomość własnych zalet i wad, swojego miejsca, celów do osiągnięcia. Pamiętajmy, by w plecaku nie zabrakło umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi, samodyscyplinyempatii. Spakujmy też umiejętność słuchania innychznajdowania rozwiązańintegrowania grupy rozwiązywania konfliktów. Jeśli zostało nam jeszcze trochę wolnego miejsca, warto na sama wierzch położyć zdolność skutecznego negocjowania.

Idziemy o zakład, że mając to wszystko w plecaku, każdy z lider udźwignie nie tylko sam plecak, ale i zadania, z którymi przyjdzie mu się mierzyć.


Podczas Rady Liderów w Odporyszowie zostały zorganizowane warsztaty, podczas których przedstawiciele OTOZ Animals TarnówGóra DobraCaritas Archidiecezji Krakowskiej i SIEMACHA Spot przekazywali wychowankom wiedzę na temat wolontariatu w ich organizacjach. Dyskutowano o tym, kim jest wolontariusz, jakie cechy powinien mieć lider i dlaczego warto być i jednym, i drugim. W ramach Rady przedstawiono też wstępny harmonogram wydarzeń i projektów na Rok Siemachowski 2017/2018.


Zrealizowano w ramach zadania Aktywne postawy młodzieży - podnoszenie kompetencji, przedsiębiorczości i odpowiedzialności w wymiarze środowiska - edycja 2017 finansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.